Blog

Arama / Filtreleme
Bilişsel Davranışçı Terapi 25-07-2019

Yazar : Psikolog Mine Sütcü

Psikoloji

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, insanın bilişsel süreçlerine odaklanan çağdaş bir psikoterapi ekolüdür. Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüne göre, insanlar çocukluk yıllarından başlayarak çeşitli düşünce kalıpları ve temel inançlar edinir ve geliştirirler. Bu düşünce kalıpları ve temel inançlar  da bireyin kendini, yaşamı ve diğerlerini algılayışını doğrudan belirlemektedir.

Bazen sahip olduğumuz düşünce kalıpları gerçekçi ya da çok işlevsel olmayabilir. Böyle durumlarda da psikolojik sorunlar geliştirmeye açık oluruz. Zorlayıcı yaşam koşullarıyla karşılaştığımızda da bir takım psikolojik sorunlar ortaya çıkar. Örneğin, çocukluğundan beri “sevilecek biri değilim” şeklinde temel inanç  geliştiren kişi , sosyal yaşamında sorun yaşadığı zaman kendisini kolaylıkla depresif duygu durum içerisinde bulabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımının temel varsayımı şudur;  “Düşüncelerimiz Duygularımızı Belirler”. Doğa bilimlerinde deterministik bir ilke söz konusudur. Yani aynı şartlar altında aynı nedenler aynı sonuca yol açar. Mesela, deniz seviyesinde ki bir basınç altında saf suyun donma derecesi “0” , kaynama derecesi ise “100” dür. Fakat insanın davranış ve duyguları mevzu bahis olunca aynı genel geçer ilkeden söz edemeyiz. İnsan faktörü işin içine girince aynı nedenler bile aynı sonuçlara yol açmaz. Bunun böyle olmasının sebebi nedenle sonuç arasına düşünce değişkeninin girmesidir. Bundan dolayı şöyle bir durum ortaya çıkar;  Biz bir şey yaşarız, bu yaşadığımız şeyle ilgili zihnimizde bir düşünce oluşur bu da belirli bir duygunun ortaya çıkmasını sağlar.

Eğer düşüncelerimiz daha gerçekçi ve işlevsel şekilde değişirse buna bağlı olarak duygularımız da değişecektir.  Terapi ilerledikçe bu sayede bize sıkıntı yaratan olumsuz duygular yerini daha olumlu duygulara bırakır ve iyileşme gerçekleşir. Bilişsel davranışçı terapi, kendine has teknikleriyle bunun gerçekleşmesini sağlar.

Bilişsel Davranışçı Terapinin faydalı olduğu sorunlar aşağıda listelenmiştir;

Anksiyete ( Kaygı) Bozuklukları

Panik Bozukluk

Depresyon

Sosyal ve Özgül Fobiler

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Bağımlılıklar

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Yeme Bozuklukları

Çift ve Aile Terapileri

Öfke Kontrolü

Davranış Sorunları

Stres Yönetimi

Uzm. Klinik Psikolog Mine Sütcü

Uzman Klinik Psikolog Mine Sütcü

Gelin Birlikte Çözelim..

Fevzi Çakmak Mah. 1. Yay Sk. No:1 Kat: 6/ 65 Ertuğrul Plus Plaza/ UŞAK

Pazartesi-Cuma :

11:00-19:00

Cumartesi-Pazar :

Kapalı

Randevu Başvurusu