Blog

Çocuklar Ne İster? 26-10-2019

Yazar : Psikolog Mine Sütcü

Psikoloji

Çocuklar Ne İster?

Çocuklar ne ister? Çoğu anne baba bu sorunun cevabını arar. “Her şeyimizi ona göre planlıyoruz, her söylediğini yapıyoruz ama hala mutlu değil” söylemlerinde bulunurlar ve bu sorunun cevabını bulamazlar.

Bu şekilde bir yol izleyerek cevabı bulamazlar. Çünkü, bu yapılanlar aslında çocukların ikincil istekleridir.

Peki, gerçekten çocuklar ne ister?

Her şeyden önce çocuklar, birey olduklarını yetişkinlerin kabul etmesini ister. İhtiyaçlarının sadece barınma, beslenme, uyku değil; duygusal boyutta da olduğunun fark edilmesini isterler. Fakat yetişkinler için çocuğun öncelikli ihtiyacı, uyuması, yemek yemesidir. Bir elimizde tabak diğerinde kaşık çocuğun peşinden koşarız. Minicik midesine kocaman tabakta yemek koyar ve bitirmesini bekleriz. Bitiremezse de kızarız. Bizim planladığımız saatte uyumasını, uyanmasını, tek başına yatağına gidip uyumasını isteriz.

Biz yetişkinlerin hep acil yetişmesi gereken, bitmeyen işlerimiz vardır. Çocuk “Hadi oyun oynayalım dediğinde, “Bugün çok oynadın yorulmadın mı, sıkılmadın mı” diye yakınırız.

Çocuğa bitmek bilmeyen kurallar koyarız ve sonsuz itaat bekleriz. Eğer kurala uymazsa hemen ceza gelir. Fakat yaptığı doğru davranışlarda şımarır diye ödülü hemen vermeyiz”

Şimdi tekrar cevap arayalım çocuklar gerçekten ne ister?

  • Birey olarak kabul edilmek isterler
  • Değer görmek isterler
  • Sevgi ve güven isterler
  • Duygu ve düşüncelerini dinleyen, anlayan, değer veren ebeveyn isterler
  • Söz hakkı isterler
  • Anne-babaları ile vakit geçirmek isterler
  • Korku ve kaygılarının önemsenmesini isterler
  • Başarısızlıklarını düzeltmek için destek isterler

 

Bu liste daha da çoğaltılabilir. Fakat dikkat çekici bir nokta var ki, aslında çocukların ebeveynlerinden istedikleri şeylerin tümünü biz yetişkinler de kendi ebeveynlerimizden, arkadaşlarımızdan, eşimizden istiyoruz

Sonuç olarak, listenin uzun göründüğüne aldırış etmeyin. Aslında çocuklar çok fazla şey istemiyorlar. Sadece insan olmanın getirdiği özellikler ile olması gerekenleri bizden istiyorlar.

 

Uzm. Klinik Psikolog Mine Sütcü

Uzman Klinik Psikolog Mine Sütcü

Gelin Birlikte Çözelim..

Fevzi Çakmak Mah. 1. Yay Sk. No:1 Kat: 6/ 65 Ertuğrul Plus Plaza/ UŞAK

Pazartesi-Cuma :

11:00-19:00

Cumartesi-Pazar :

Kapalı

Randevu Başvurusu