Blog

Arama / Filtreleme
Neuro-sound 07-08-2019

Yazar : Psikolog Mine Sütcü

Psikoloji

Neuro-sound Nedir?

Çeşitli frekans aralıklarının beynimiz ve sinir sistemi üzerindeki etkisini ilk keşfeden kişi Dr. Alfred Tomatis’dir. Altmış yıldır dünyada bu alanda çalışmalar devam etmektedir. Neurosound benzeri cihazlar bu çalışmaların bir ürünüdür. Araştırmalar frekans aralıkları ile sinir sistemi arasında belirli problem alanlarına odaklanmıştır. Düşük frekanslarla gevşeme ve ince motor aktivitesini düzenleme, frekans aralıkları yükseldikçe dikkat, odaklanma, mantık muhakeme, dil gelişimi gibi bilişsel becerilerin gelişmesi sağlanır. Bu etkilerin yanında travmaların çözülmesi, depresyon, kaygı ve korkuların giderilmesi gibi doğrudan terapi desteği gerektiren alanlarda ise bu frekanslardan nasıl yararlanılacağı konusunda değişik yöntemler ve programlar geliştirilmiştir.

Neurosound düşük ve yüksek frekanslı sesleri çeşitli şekillerde işleyerek nöral sistemi uyaran ve birçok bilişsel, psikolojik ve davranışsal problemin çözümüne etki eden ses modülasyon sistemidir. Beynimiz ve sinir sistemimiz üzerine etki eden sistem sadece frekans aralıkları değildir. Etki mekanizması frekanslarla birlikte birçok özelliği de kullanmayı gerektirir. Öncelikle yoğun bir ses dizisi içerisinde düşük frekanslı sesleri filtreleyerek yüksek frekanslı sesleri ayrıştırır. Sağ ve sol kulağa farklı frekanslarda uygulama yapılır. Çünkü sağ kulak ile sol beyin, sol kulak ile sağ beyin arasındaki ilişki frekanslar üzerinden aktive edilir. Yüksek frekanslı sesler dinletilirken beynimize bu sesleri ilk defa dinliyormuş algısı yaratan sürpriz etkisi ve yine ayrıca uyarıcı etki yaratan bir başka mekanizma da devrededir.

Sesler sadece kulak yoluyla değil aynı zamanda bone connection yani kemikten ses iletimi kanalı ile de verilerek yine sinir sistemi bir başka uyarıcı yardımıyla da uyarılır. Programın belirli evrelerinde ise yine kemikten ses iletimi mekanizmasına bağlı mikrofon uygulaması ile kişinin kendi sesini yeterince duyması sağlanır. Özellikle konuşma bozukluklarında bu uygulama oldukça etkili bir uygulamadır. Yine çeşitli vakalarda müziğe birde anne sesi eklenir. Anne sesinin buradaki işlevi ise çocukların bebeklik travmalarının çözülmesine katkı sağlamaktır.

Kısaca Neurosound sistemi yüksek frekanslı sesleri birçok mekanizmayla işleyerek bilişsel gelişim sağlayan son nesil bir cihazdır. Bu sistemin yetenekleri bunlarla sınırlı değildir. Disleksi uygulamalarında yine kendine has özellikler yanında ayrıca yararlanıcının problemine göre kişiselleştirilebilen programlarda mevcuttur.

Uzman Klinik Psikolog Mine Sütcü

Gelin Birlikte Çözelim..

Fevzi Çakmak Mah. 1. Yay Sk. No:1 Kat: 6/ 65 Ertuğrul Plus Plaza/ UŞAK

Pazartesi-Cumartesi :

09:00-19:00

Pazar :

Kapalı

Randevu Başvurusu